Dansk minigolf opruster med 2 banecoaches ved Nordisk Mesterskab i minigolf 2025

Banecoaches Jon Björklund og Christopher Lindgrav skal med til Nordisk Mesterskab i minigolf 2025
  • Forstør
    Formindsk

Af
Jeanet May Gregersen

Danmarks 3 deltagende landshold i minigolf får assistance til at tackle udfordringerne ved Nordisk Mesterskab i Letland.

Når Danmarks herre-, senior- og juniorlandshold drager til Letland i påsken for at deltage i Nordisk Mesterskab i minigolf 2025, bliver de sekunderet af Jon Björklund og Christopher Lindgrav. De skal sikre, at spillets små marginaler tipper til Danmarks fordel.

Makkerpar med erfaring og nye kræfter

47-årige Jon Björklund og 28-årige Christopher Lindgrav bringer en kombination af erfaring og nye kræfter med til landsholdene. Jon Björklund, er super erfaren spiller fra Tantogaardens BgK, og Christopher Lindgrav fra Minigolf Klub Aarhus, var med som debutant ved EM i 2024.

Simon Junker, landsholdsspiller og desuden ansvarlig for herrelandsholdet, har nøje udvalgt de to banecoaches og har stor tillid til deres kompetencer.

– At få to dedikerede folk med som banecoaches er altafgørende for, at vi spillere kan levere på højeste niveau. Jeg er virkelig glad og meget taknemmelig for, at de to gode folk har lyst til at knokle for holdet i en uge i Liepāja, siger 33-årige Simon Junker

60-sekunders reglen

I minigolf har spilleren præcis 60 sekunder fra det øjeblik, han eller hun kommer til banen, og til det første slag skal være udført. Hvis en spiller ikke klarer tidsrammen, kan det medføre straf. Banecoachens rolle er derfor central under den stramme tidsramme. Banecoachen har ansvaret for, at minigolfboldene er korrekt tempererede og tilpasset til de specifikke banebetingelser, så spillerne kan koncentrere sig fuldt ud om deres præstation.

Perfekt tempererede bolde

En af banecoachens hovedopgaver er at temperere minigolfboldene præcist til hver bane. Boldene opbevares i særlige lommer i coachens tøj for at opnå den nøjagtige temperatur. Der er også baner, hvor bolde skal holdes kolde, så opbevares de i en form for termobeholder.

– Det er en kunst og videnskab i sig selv at temperere bolde. Og det er meget små marginaler, der gør forskellen på en god og en perfekt bold, siger Simon Junker.

Det mentale spil

Minigolf er en sport, hvor koncentration og præcision er nøglen til succes, og derfor kan en spillers mentale tilstand påvirke præstationen markant. Ikke mindst når der skal præsteres på internationalt niveau.

Banecoachen observerer spillernes adfærd og kropssprog for at identificere tegn på stress eller usikkerhed og griber ind.

– En kort snak eller en motiverende peptalk kan være det, der skal til, for at hjælpe spilleren med at fokusere og vende tilbage til et optimalt præstationsniveau, siger Simon Junker, som selv er en erfaren herre med 8 internationale mesterskaber i bagagen.

Med Jon Björklund og Christopher Lindgravs støtte er Danmarks landshold godt rustet til at tage kampen op mod de andre nordiske lande ved Nordisk Mesterskab i minigolf 2025 i Letland.

Kort om Nordiske Mesterskaber i minigolf 2025

Spilleform
Deltagerne i Nordiske Mesterskaber i minigolf spiller først 6 runder, der tæller både i holdkonkurrencen og den individuelle konkurrence. De bedste spillere fra de indledende runder går videre til yderligere 2 finaleomgange, hvor den endelige individuelle vinder kåres.

Arrangør
Mesterskabet afholdes i Liepāja, Letland, den 19.-20. april, indendørs på eternitbaner i Liepāja Olympiske Center. Mesterskabet, arrangeret af Latvian Minigolf Clubs Association og Liepaja Minigolf Club LĪVA, ser deltagelse fra Danmark, Finland, Sverige, Norge og værtsnationen Letland.

3 danske hold deltager
For første gang i lang tid sender Dansk Minigolf Union hele tre hold afsted til Nordisk Mesterskab

Marianne Pedersen, udviklingskonsulent

20 20 34 84

Mere nyt

Minigolf DM på beton 2026

DM i minigolf på beton i Rønne: Tæt kamp og stærk sæsonstart

AfJeanet May Gregersen Bornholm dannede ramme om årets første DM i minigolf, hvor især værtsklubben…

Læs mere
Juhls Minigolf Rønne

DM-serien i minigolf skydes i gang på beton i Rønne

AfJeanet May Gregersen 87 spillere er til start i Rønne, hvor der over to dage…

Læs mere
Bestyrelsen Dansk Minigolf Union 2026

Dansk Minigolf Union har valgt ny forperson og bestyrelse

AfJeanet May Gregersen Else Marie Jensen blev valgt som ny forperson for Dansk Minigolf Union…

Læs mere
Pristagere 2026 Dansk Minigolf Union

Minigolfsportens Hæderspriser 2026: Fire profiler hyldet

AfJeanet May Gregersen Dansk Minigolf Union har igen i år uddelt hæderspriser til markante profiler…

Læs mere

Landstræner til herre- og damelandsholdet i minigolf

AfJeanet May Gregersen Dansk Minigolf Union søger en landstræner til herre- og damelandsholdet. Stillingen kan…

Læs mere
Andreas Bille Brahe, træner for seniorlandsholdet i minigolf

Seniorlandstræner: Andreas Bille Brahe skal stå i spidsen for seniorlandsholdet

AfJeanet May Gregersen Dansk Minigolf Union har ansat Andreas Bille Brahe som ny landstræner for…

Læs mere
Torben Fjordvang og Marianne Ipsen, Dansk Minigolf Union

Formand og kasserer stopper – ny ledelse skal vælges i marts 2026

AfJeanet May Gregersen Dansk Minigolf Union skal vælge ny forperson og ny kasserer den 21….

Læs mere
Minigolf junior træningssamling 2026

Juniorer inviteret til træningssamling frem mod VM i august

AfJeanet May Gregersen I weekenden inviterede juniorlandsholdstræner Ulrik Elmose otte unge spillere til sæsonens første…

Læs mere

Seniorlandshold: Dansk Minigolf Union søger landstræner, trænerduo eller koordinator

Opgaven består i at samle og udvikle de spillere, der udtages til at repræsentere Danmark…

Læs mere

Medarbejdernyt fra Dansk Minigolf Union

AfJeanet May Gregersen Dansk Minigolf Union starter året med ændringer blandt medarbejderne. En projektansættelse er…

Læs mere
Cookie-indstillinger