Dansk Minigolf Union præsenterer nyt landsholdstøj

Repræsentanter fra junior-, herre- og seniorlandsholdet. Fra venstre: Nicklas Fast Veinholt, Simon Junker, Else Marie Jensen
Repræsentanter fra junior-, herre- og seniorlandsholdet. Fra venstre: Nicklas Fast Veinholt, Simon Junker, Else Marie Jensen
  • Forstør
    Formindsk

Af
Jeanet May Gregersen

JAKO Danmark leverer nyt landsholdstøj til de danske spillere.

Dansk Minigolf Union har indgået et nyt samarbejde med JAKO Danmark om at levere landsholdets nye spillerdragter. Det er et led i en bredere strategi for at modernisere sportens profil og imødekomme spillernes ønsker om forbedrede, moderne dragter.

JAKO Danmark, som allerede leverer tøj til landsholdene i minigolf i Sverige og Tyskland, er valgt på baggrund af deres solide forståelse for minigolfsportens specifikke behov.

Funktionalitet og komfort i fokus

– Vi er utroligt glade for at kunne præsentere vores nye landsholdstøj. I samarbejde med spillerne har vi sikret, at tøjet ikke alene er funktionelt og behageligt, men også har et moderne udtryk, der afspejler vores ambition om at styrke minigolf som en seriøs sportsgren. Vi glæder os til at se vores landshold vise det frem på den internationale scene, siger Torben Fjordvang, formand for Dansk Minigolf Union.

Tøjet understøtter rotationer i overkroppen. Det er fri for generende lommer, lynlåse og andre elementer, der kan lave lyde eller forstyrre spillerens bevægelser og slag. Desuden er der praktiske lommer, hvor spillerne kan temperere bolde, hvilket er altafgørende i minigolf.

– Det valgte tøj er fra JAKO Iconic-serien, som kunderne har taget godt imod, da den kom ud sidste år. Vi synes, det er blevet noget fedt tøj i de danske farver, siger Peter Baun fra JAKO Danmark. Baun glæder sig over samarbejdet og tilføjer, at et landshold selvfølgelig altid er et godt udstillingsvindue for forretningen.

Fordele for klubberne

Partnerskabet mellem Dansk Minigolf Union og JAKO Danmark er også til gavn for mingolfklubberne.

– Samarbejdet med JAKO har været rigtig godt, og vi har fået en tillægsaftale, som vores klubber kan gøre brug af. Vi håber, det kan gøre det nemmere for vores klubber at håndtere klubtøj. Samarbejdet vil løfte helhedsindtrykket af minigolf som sport, siger Torben Fjordvang.

Tillægsaftalen mellem Dansk Minigolf Union og JAKO Danmark udløser en særrabat til klubber, der ønsker at handle med JAKO. Rabatten beregnes på baggrund af de specifikke ønsker, den enkelte klub har. Udover rabat får klubben sin egen webshop med de produkter, som klubben vælger skal tegne klubben.

– Vi behandler hver klub individuelt. Om der er 5 medlemmer eller 1000, det betyder ikke noget for os. Vi tager en god snak med de klubber, der henvender sig, og laver en individuel aftale, der er skræddersyet til hver enkelt af dem.

For mere information om tilbuddet til klubberne kan Peter Baun kontaktes på telefon 40 54 55 55 eller via e-mail på peter@enjoysport.dk. Du kan også besøge JAKO Danmarks hjemmeside på jakodanmark.dk for at se deres udvalg.

Landsholdspillere præsenterer det nye tøj

Repræsentanter fra junior-, herre– og seniorlandsholdet ses her i det nye tøj. Fra venstre Nicklas Fast Veinholt, Simon Junker, Else Marie Jensen.

Marianne Pedersen, udviklingskonsulent

20 20 34 84

Fandt du den information, du søgte på siden?

Din feedback bruges kun til at forbedre siden.

Mere nyt

Mød Danmarks EM-landshold i minigolf

AfJeanet May Gregersen Det danske landshold er udtaget til EM i minigolf, som afvikles i…

Læs mere

DM på filt afgjort efter varm weekend under DIF DM-ugen

AfJeanet May Gregersen DM på filt ved DIF DM-ugen i Herning bød på to dage…

Læs mere

DM på filt i Herning med medaljer og EM-udtagelse på spil

AfJeanet May Gregersen 54 minigolfspillere fra hele landet er i weekenden samlet i Herning til…

Læs mere
Minigolf: Verdensranglisten2025, Simon Junker

Simon Junker er bedste dansker på WMF’s verdensrangliste

AfJeanet May Gregersen World Minigolf Federation (WMF) har offentliggjort verdensranglisterne for 2025. Her er Simon…

Læs mere
Countryside Minigolf Klub Osted

Countryside Minigolf Klub Osted optaget i Dansk Minigolf Union

AfJeanet May Gregersen Countryside Minigolf Klub Osted er officielt optaget i Dansk Minigolf Union. Klubben…

Læs mere

Tre spillere er udtaget til JUNIOR-VM i minigolf 2026

AfJeanet May Gregersen Tre danske juniordamer skal repræsentere Danmark ved VM i minigolf i Tyskland…

Læs mere
DM-vindere eternit 2026

DM i minigolf i Taastrup bød på banerekord og tætte finaler

Årets danske mestre blev kåret ved DM i minigolf på eternitbanerne i Taastrup, hvor finaledagen…

Læs mere
Minigolf: Filtbanerne i Herning

DM i minigolf på filt gennemføres som planlagt i Herning

AfJeanet May Gregersen Reparation af filtbanerne gør det muligt at afholde DIF DM i Herning…

Læs mere
DM i minigolf på eternitbaner 2026

DM i minigolf samler spillere fra hele landet i Taastrup

AfJeanet May Gregersen TIK Minigolf er vært for Dansk Mesterskab på eternit, som spilles i…

Læs mere
Minigolf: Landstræner Benjamin Skjoldan

Benjamin Skjoldan vil skabe retning og kontinuitet på landsholdet

AfJeanet May Gregersen Benjamin Skjoldan er ny herre- og damelandstræner for det danske minigolflandshold. Den…

Læs mere
Cookie-indstillinger